logo
01

Rodzaje blatów kuchennych – możliwości i właściwości – jaki wybrać ?

Za każdym razem przy projekcie kuchni pada pytanie o rodzaj blatu, który będzie optymalny zarówno pod kątem dopasowania do projektu, dobrej prezentacji, jak i wytrzymałości na czynniki zewnętrzne – temperaturę, wilgoć i uszkodzenia. Istotnym czynnikiem jest też cena, która waha się od kilkuset do kilku tysięcy za m2 powierzchni. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które bardzo dobrze sprawdzają się w kuchni, może to być: kamień, kompozyt, spiek kwarcowy, konglomerat, szkło, metal, drewno, beton architektoniczny czy w końcu z płyta laminowana.

KAMIEŃ
Kamień naturalny to bardzo efektowny i elegancki materiał, najczęściej stosowane kamienie do wyrobu blatów kuchennych to granit i marmur.
Granit
Ma najwyższą trwałość i odporność na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, nie sposób go zaplamić, zarysować, można bez obaw stawiać na nim gorące garnki. Jest też niewrażliwy na działanie kwasów używanych na co dzień w kuchni /np. sok z cytryny, ocet/.
Granit występuje w bardzo wielu odmianach kolorystycznych, o charakterystycznym rysunku, rzadko występuje w jednolitym ubarwieniu, wyjątkiem może być, np. Nero Assoluto /głęboka czerń/.
Marmur
Chociaż bardzo efektowny i ekskluzywny wizualnie, jest jednak mniej odporny od granitu. Marmurowy blat kuchenny bez odpowiedniej impregnacji bardzo łatwo jest zaplamić, jest bardziej wrażliwy na zadrapania i działanie kwasów.

Zalety:
– bardzo trwałe, odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, odporne na temperaturę
– efektowne, eleganckie, długowieczne
– możliwość wykonania zlewozmywaków podwieszanych od spodu blatu oraz pochylni ociekowych – funkcjonalne, estetyczne i ułatwiające utrzymanie czystości rozwiązanie.

Wady:
– maja pewne ograniczenia w formowaniu kształtów
– są bardzo ciężkie
– są zimne w dotyku
– marmur wymaga impregnacji
– są dość drogie, ceny: 500-1400 zł/m

kamienny
www.pinterest.com

KOMPOZYT
Kompozyt jest to mieszanka zmielonych minerałów naturalnych i żywic epoksydowo-akrylowych. W ubarwieniu może przypominać kamień naturalny występuje też w jednolitym ubarwieniu. Materiał ten jest termoplastyczny, można go swobodnie kształtować, otrzymując dowolną formę bez widocznych spoin, istnieje możliwość wykonania z niego zlewu i połączenie go z blatem bez widocznych łączeń pomiędzy elementami.

Zalety:
– są odporne na działanie wilgoci, temperatury i środków chemicznych
– duża gama kolorów
– możliwość dowolnego kształtowania bez widocznych śladów łączenia

Wady:

– dość łatwo się zarysowuje
– wysoka cena: 900-1200 zł/m

kompozyt
www.pinterest.com

SPIEK KWARCOWY
Spiek kwarcowy to wielkoformatowa płyta kwarcowa o bardzo dużej wytrzymałości, powstała z odpowiednio zmielonych i zmieszanych naturalnych materiałów, takich jak: iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne. W skali twardości plasuje się na pierwszym miejscu ponad granitem, marmurem czy kwarcytem. Dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej.

Zalety:
– materiał bardzo odporny na wilgoć, zarysowania, temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne
– dostępny w dużych formatach 3×1,2 m
– materiał lżejszy od granitu – płyty okładzinowe gr. 0,6 cm, blaty gr. 1,2 cm

Wady:
– materiał wymaga fachowej obróbki, ze względu swoje właściwości, wielkoformatowe płyty mają tendencję do pękania np. przy wycinaniu małych otworów
– wysoka cena: 1200 – 1600 zł/m

spiek-kwarcowy
www.pinterest.com

KONGLOMERAT
Konglomerat nazywany jest również kwarcogranitem lub kompozytem kwarcowym, nazwa najbardziej popularna i oddająca rodzaj materiału to kwarcogranit. Produkowany na bazie kwarców naturalnych, żywic, pigmentów i innych dodatków. Jest wyjątkowo wytrzymały na zarysowania, wysoką temperaturę, wstrząsy, uderzenia, jest odporny na przebarwienia ze względu na nieporowatą strukturę. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, pozwala na uzyskanie koloru i struktury niespotykanej wśród kamieni naturalnych.

Zalety:
– bardzo trwały, odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, odporny na temperaturę
– efektowny, elegancki, długowieczny
– możliwość wykonania zlewozmywaków podwieszanych od spodu blatu oraz pochylni ociekowych – funkcjonalne, estetyczne i ułatwiające utrzymanie czystości rozwiązanie.
– możliwość uzyskania jednolitego koloru /w odróżnieniu od kamienia naturalnego/

Wady:
– co pewien czas wymagają impregnacji
– wysoka cena: 1000 – 1500 zł/m

kwarcogranit
www.pinterest.com

SZKŁO
Blat szklany jest dekoracyjny, elegancki, idealnie sprawdza się w nowoczesnym wnętrzu.
Wykonane ze szkła hartowanego, jest wytrzymały i bezpieczny, jednak nie nadaje się do pracy bezpośrednio na nim.

Zalety:
– efektowny i nowoczesny wygląd
-szkło może przybrać dowolny kolor, wzór oraz motyw, nawet przedruk ze zdjęcia

Wady:
– szkło jest kruche, może ulec uszkodzeniu i zarysowaniu
– blat jest dość drogi, cena to: ok. 800 zł/m

szklo
www.pinterest.com

METAL
To rozwiązanie do minimalistycznej, nowoczesnej kuchni. Najtrwalsze blaty to te z aluminium lub ze stali kwasoodpornej, która nie ulega korozji. Najczęściej wykonywane są z płyty wiórowej lub pilśniowej, która pokryta jest stalową blachą grubości około 1–3 mm, przy tym sposobie wykonania musimy liczy się z tym, że często blat nie będzie z jednego kawałka, będą widoczne łączenia.

Zalety:
– materiał odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, temperaturę, nie przebarwia się
– materiał bardzo higieniczny
– cena: ok. 300 zł/m

Wady:
– wymaga wycierania do sucha, wszystkie ślady po wyschniętej wodzie są bardzo widoczne

metal
www.pinterest.com

DREWNO
Materiał ponadczasowy, sprawdza się w kuchni nowoczesnej i rustykalnej. Wykonuje się je najczęściej z drewna drzew liściastych, rodzimych np. buk, dąb czy jesion, jak i egzotycznych np. teak, merbau, mahoń, ipe, iroko. Po produkcji wykorzystuje się drewno klejone, które warstwowo nie rozsycha się, nie pęka jak drewno lite. Drewno pokrywa się lakierem akrylowym /jest wtedy mało odporne na wysoką temperaturę, widoczne są na nim zarysowania/ lub nasącza olejem /drewno olejowane jest bardziej odporne na wysoką temperaturę, mniej na zabrudzenia/.

Zalety:
– naturalny wygląd, ciepła w dotyku powierzchnia
– istnieje możliwość wielokrotnego odnawiania poprzez szlifowanie papierem ściernym i ponowne malowanie
– łatwo je dociąć na wymiar i zrobić wymagane otwory montażowe
– cena: 90-250 zł/m.

Wady:
– wymaga regularnej impregnacji
– mało odporne na wysoką temperaturę, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne

drewno
www.pinterest.com

BETON
Beton architektoniczny jest obecnie bardzo modnym elementem wykończenia wnętrz, jako uniwersalny materiał budulcowy jest chętnie wykorzystywany przez architektów jako okładzina ścienna, obudowa np. kominka czy element dekoracyjny. Jest materiałem, który pozwala na dowolne kształtowanie form.

Zalety:
– odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, przebarwienia
– nie wymagają impregnacji
– jest higieniczny, ze względu na brak łączeń pomiędzy elementami

Wady:
– ograniczona paleta barw
– cena: ok. 1000 zł/m

beton
www.pinterest.com

LAMINAT
To najbardziej popularny rodzaj blatu kuchennego, wykonany z płyty wiórowej pokrytej laminatem w dowolnym wybarwieniu i deseniu, w wersji matowej lub w połysku. Blaty wiodących producentów są odporne na ścieranie, uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę /do 180°C/, zaplamienia, działanie światła słonecznego. Blaty występują w dwóch standardowych grubościach – 28 mm i 38 mm. Krawędź płyt może być ścięta /wykończona listwą/ lub zaokrąglona /płyty wykańczane fabrycznie/.

Zalety:
– łatwe w montażu
– odporne na plamy i promienie UV
– duży wybór wzorów i kolorów
– cena: 70-150 zł/m

Wady:
– nie odporny na zarysowania
– mało odporny na wilgoć /okolice łączeń płyt/
– uszkodzeń nie da się naprawić

laminat
www.ikea.pl

  • www.pinterest.com
  • www.pinterest.com
  • www.pinterest.com
  • www.pinterest.com